12 Kasım 2013 Salı

Ölümsüz Kalp - Serdar Özkan


Arka Kapak
Kalbinizin içinde mucizevî bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?
Kalbinizin içindeki odalarda Kayıp Gül'ünüzü,
Ölümsüzleri, Ruhu ve Sevgi'yi aramaya?
Hazırsanız, keyifli okumalar.Ölümsüz Kalp, dünyanın en çok dile çevrilmiş romanları arasında yer alan Kayıp Gül'den esinlenilmiş, yüreğinizi ısıtacak yeni bir roman.

Kitap Notlarım:

-Evrende ne varsa , dışarıda değil, sende. Her ne arayacaksan ara onu kendinde ara. Mevlana

-Pembe yunuslar gerçek!
Pembe yunusların endo-pasifik kambur yunus ailesine dahil olan beyaz Çin yunusunun özel bir alt türü olduğu düşünülmektedir. Parlak pembe renkleriyle tanırlar. Pembe yunuslar genlde Çin, Hong Kong, Singapur, Tayland ve Vietnam kıyılarının açıklarında görürler. Günümüzde sayıları iyice azalan pembe yunuslar, nesli tükenmekte olan canlılar arasında gösterilmektedir.
Şaşırtıcı olarak, pembe yunuslar siyah olarak dünyaya gelirler ve sonrasında renkleri hızla açık griye, daha sonra da yavaş yavaş pembeye döner. Sayıların azlığı sebebiyle özel pembe renklerinin oluşumu hakkında şimdilik fazla bilgi bulunmamaktadır. Ama bilim adamları konu üstünde halen çalışmaktadır.

-…Bu arayışın sırasında o vahşi canavardan daha tehlikeli tek düşmanım var o da başaramamak düşüncesi.

-Denemek başarmaktır. Senden beklenen denemen, tüm kalbinle denemen. Tüm samimiyetinle denediğin zaman, başaramazsan bile başarmış sayılırsın.

-Topal karınca uzak ülkelerden birindeki dev bir çölde topallayarak kan ter içinde ilerliyordu. Ona “Nereye gidiyorsun?” diye sordum, “Bülbül Dağı’na hacca gidiyorum.” Dedi. “Bülbül Dağı’na buradan binlerce kilometre ötede , senin oraya gitmene ömrün yetmez.”  Dedim ona. “Üstelik topalsın, en fazla beş on kilometre sonra hayatın son bulur.” Topal karınca gülümsedi. “Bülbül Dağı’na varamadan öleceğimi pek tabii ben de biliyorum” dedi. “Ama olsun, en azından hac yolunda öleceğim.”

-Evrendeki yerini bil ve hiçliğini hisset, bu güzeldir. Ama hiçbir zaman unutma evrende küçücük bir noktasın, ama o küçücük noktaya evrende çok ama çok daha fazla sığabilir. Çünkü o küçücük noktanın içinde bir kalp var…

-Cesaret korkmamak değil, bazı şeylerin senin için güvende olmaktan daha önemli olmasıdır.

-Bazı düşler vardır gerçek hayattan daha gerçektir.

-Kim bilir kalbindeki gökler nasıl da sarsılıyordur şimdi, kalbimin okyanuslarında ne dalgalar oluşuyordu… Umarım Bayan Ümit ve dostları kanoyla fazla açılmamışlardır, fırtınanın ortasında kalabilirler… Ama onlara bir şey olmaz,  ne de olsa onlar ölümsüz… Ölümsüz ruhun ölümsüz yüzleri…

-Bütün güzelliklerin samimi dostluklar ile elde edileceğine inanırım. Çünkü dostluk sevginin konaklama yeridir.

-Ben ölümsüzlerin en fakiriyim. Tek zenginliğim dostlarıma duyduğum sevgidir.

-Saygı karşısındakine güzel konuşmak ve kibar olmak değildir, saygı onu anlamak için her şeyi yapmaktır.

-En önce kendimi affetmeyi öğrendim ki, başkalarını affedebileyim.

-Hep sen demeyi öğrendim ki, dilimden dökülen “ben”ler azalsın. Çünkü dildeki “ben”ler azalmadıkça sevginin kokusu alınmaz.

-Başkalarına dürüst olabilmek için önce kendime dürüst olmaya karar verdim.

-Her zaman görünen ötesinde görünmeyen ir gerçek vardır. Gördüğümüz gerçeklerin görmediklerimize oranını anlamak için bir buz dağının su üstünde kalan kısmıyla su altında kalan kısmına oranına bakmamız yeter.

-Bir kimse ne kadar az keşke derse o kadar mutludur.

-Cömertlik, bir şeye sahip olduğunu düşünmemektir. Paylaşım işte ancak o zaman yaşanır.  O halde diyebiliriz ki, cimriler verir. Cömertler paylaşır.

-Gerçek başarı sevmektir.

-Benim adım Bay Hoşgörü. Hiç kimseyi yargılamam. Çünkü bilirim ki çoğu zaman, yargılayan, yargılamaya en çok hak edendir aslında.

-Gerçek disiplin, korku veya zorunluluktan değil, sevgiden doğar.

-Gerçek olgunluk övgü ve yargıyı eşit karşılamaktır. O halde olgunluk derecesini bilmek isteyen, övüldüğünü ve yerildiği  zaman hissettiklerine baksın.

-En büyük kahramanlık, insanın kendisiyle verdiği savaşta gösterdiği kahramanlıktır.

-Bu güne kadar kazanılmış en büyük zafer insanın kendine karşı kazandığı zaferdir.

-En büyük, heyecan veren macera kalbin içinde yaşanandır.

-İçinde sevgi olan her şey kutsaldır.
-Sevgisiz yaşayana sevgisiz yaşamak ceza olarak yeter.

Kitap hakkında düşüncelerim:
Oldukça sade bir dili var. Kalbimizdeki sevgiyi ortaya çıkartıyor. Güzel ve heyecanlıydı. Ama aşırı etkilenmedim. 3 yorum:

 1. Kitap konuları çok dağınık, belli konularda yoğunlaşsanız daha iyi olmaz mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çeşitlilik iyidir.

   Sil
  2. Öneriydi daha çok ziyaretçi için.

   Sil

Sevgili canlar, lütfen yorumlarınızı esirgemeyiniz. :) Hepiniz benim için değerlisiniz. Sizleri çok seviyorum. :)