11 Ağustos 2015 Salı

Göz (Carrie) - Stephen Kıng


Merhabalar ; 

Uzun zaman oldu yazmayalı. Tatildi bayramdı derken ne okuyabildik ne de yazabildik. Bugün anlatacağım kitap aslında özüme döndüren kitap diyebilirim. Hep fantastik okuyan ben bir süre fantastik dışı okumaya başlamıştım. Bu kitap ile benliğime geri döndün :)  Neyse uzatmadan başlamak istiyorum.
Stephen King'in ilk kitabı, meşhurluğa ilk adım attığı kitap diyebilirim. Öncelikle kitabın konusuna gelmeden analizimi açıklıyorum. Kitapta olağanüstü bir olay anlatılıyor ve bu olayı bilimsel tezlerle kısa kısa keserek aralarda destekliyor. Aslında kitabı hem gerçekci göstermiş hem olaydan sonrasınıda anlatmış. Bir yandan iyi bişeyken bir yandan da kitabın sonunda ne olacağını anlıyorsunuz. Kitabın sanırım yakın zamanlarda filmi de çıkmış 'Carrie' .. Açıkcası beni ilk defa okurken gerebilen bu kitabın filmini merak etmiyor değilim. 
Konusuna gelelim ;


Carrie White adlı baş kahramanımız okulunda kimse tarafından sevilmemektedir. Annesinin aşırı dindar olması (ve sürekli olarak kadın olmanın kadınlığın günah olduğunu söyleyip durması dışında herşey güzel bence ) işleri daha da zorlaştırıyor. Herkes tarafından dışlanan Carrie toplu bir banyo gününde arkadaşlarının önünde ilk adetini olur. Adet hakkında kadınlık hakkında hiç birşeyi bilmeyen Carrie ile tüm arkadaşları dalga geçer ve ardından telekinesis gücü ortaya çıkar. devamı kitapta... :) 
Bir bölümü benim feministlik damarlarımı kabarttı diyebilirim.; 

''Ve Tanrı, Havva'yı Adem'in kaburgasından yaptı'' dedi annesi. Çerçevesiz gözlükleri ardında gözleri büyümüş, lop yumurta gibi görünüyordu. Ayağının kenarıyla Carrie'ye bir tekme attı, Carrie bağırdı. ''Kalk, kadın. Gidip dua edelim. Zayıf, şeytancı, günahkâr kadın ruhlarımız için İsa'ya dua edelim''

''Anne..''
..
''Ve Havva güçsüzdü.. tekrarlasana, kadın. Tekrarla!''
''Hayır, anne, ne olur, bana yardım et... ''
Bir tekme daha. carrie çığlık attı. 
''Ve güçsüz olan Havva kuzgunu dünyanın başına saldı'' diye devam etti annesi. ''Ve kuzgunun adı Günah'tı ve ilk Günahda Cinsel Birleşme'ydi. Tanri Havva'ya bir nalet verdi. Lanet kanıydı bu.''.....

 Diye devam ediyor :) 


Tavsiyem önce kitabı okuyup ardından filmini izlemenizdir..  Selametle^^ 

4 yorum:

 1. İlginç gözüküyo, ama prensiplerim gereği(korkudan ölmemek için diyelim) piskopat kitap okuyamıyorum :/ Tabi bunda 4. sınıfa giderken gece yarısı misafirlikte agatha christie okuyup sonra o karanlıkta eve dönmemizin hissettirdiklerinin etkisi büyüktür =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha :) Korku denilen hissiyat malesef bende de çok yüksek. Bir sır vermeliyim bu kitabı geceleri değil sadece gündüz kalabalık ortamlarda okumuştum :)

   Sil
 2. çok güzel filmdir kitabı daha da güzeldir stephan king ne yapsa güzel yapar zaten :-)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle güzel! :) Harflerle dans ediyor adam resmen. Filme aktarışını merak etmiyor değilim ama tek başıma izleyemeyeceğim için şu anlık erteliyorum :)

   Sil

Sevgili canlar, lütfen yorumlarınızı esirgemeyiniz. :) Hepiniz benim için değerlisiniz. Sizleri çok seviyorum. :)